Islanda mposht Kosovën

Updated: 13:15 - Tetor 10, 2017

Islanda pas kualifikimit historik  në ”Euro 2016”  tashmë ka siguruar për herë të parë kualifikimin në një Botëror. Ishullorët  tashmë kanë siguruar   për herë të parë një kualifikim për  në botëror duke mposhtur në ndeshjen e fundit në shtëpi  2-0 kombëtaren e Kosovës. Rasti i parë vjen nga ishullorët, Gilfy Sigdurson tenton  portën por nuk shënjestron siç duhet kuadratin. Kosova mundohet të kundrpërgjigjet me  Milot Rashicën, 21 vjecari tenton të befasojë vendasit, nga distanca por topi kalon ngjitur me shtyllën. 4 Minuta nga fundi i pjesës së parë ishte sërish Sigrudoson i cili  kalon në epërsi vendasin duke zhbllokuar rezultatin.

Sulmuesi i Evertonit, driblon  mjaft bukur mbrojtësin e Kosovës dhe më të djathtën e tij mposht lehtësisht Saimir Ujkanin. Goli i  4 në ketë kualifkuesë për 28-të vjecarin. Me avnatzhin 1-0 të nordikvve mbyllet pjesa e parë. Me fillimin  e fraksionit të dytë islandezët, dyfishojnë rezultatin në minutën e 67-të ketë radhë me  Gudmundsson J. Sulmuesi  realizon lehtësisht  brenda zonës  i shërbyer dhe mjaf mirë brenda zonës nga Sigurdson.

Me shifrat 2-0 mbyllet takimi i fundit eleminator ”Rusi 2018”. Ndërkohë kombëtarja e Kosovës,  e cila mori pjesë për herë rë parë në këtë faze  elemiantore e mbyll në vëndin e fundit  me vetëm  pikë të marre.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *