Arjen Robben i jep lamtumirën Hollandës

Updated: 12:50 - Tetor 11, 2017

Edhe pse shënoi dy gola në ndeshjen e fundit me Hollandën në ndeshjen me Suedinë, nuk mjaftoi për kualifikimin për në Botëror duke i dhën keshtu lamtumirë Hollandes pas 14 vitesh në fushë me Tulipanët.

Mesfushori i Bayernit, tashme në moshën 33 vjecare nuk arriti të kualifikoj kombëtaren në kupën e botës një periudhe e errët kjo për tulipanët pas dështimit në Euro 2016 tashmë ata nuk do të jenë dhe në Botërorin Rusi 2018.

 

Robben e mbylli karrierën e tij me përfaqësuesen holandeze pas 96 ndeshjeve të luajtura me të, duke shënuar 37 gola, po aq sa kishte shënuar më pare edhe Dennis Bergkamp.

 

Arjen Robben debutoi me kombëtaren holandeze më 30 prill të vitit 2003, në moshën 19-vjeçare, në një miqësore kundër Portugalisë. Në vitin 2015, ai u bë kapiteni i skuadrës, duke zëvendësuar Van Persie.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *